Longines

Firma Longines proslula hlavně hodinkami, orientovanými na na leteckou veřejnost. Jeden z dřívějších ředitelů byl osobním přítelem Charlese Lindbergha a přemožitel Atlantiku po úspěšném přeletu z Ameriky do Evropy navrhl časomíru, která by pomohla pilotům v navigaci. Ty byly nakonec postaveny přesně podle jeho návrhu a vyrábí se dodnes. V současné době jde o hodinářskou firmu, která používá nejstarší registrované logo (okřídlené přesýpací hodiny). Patří do skupiny Swatch group.
První stopy společnosti Longines pocházejí z roku 1832, kdy začal ve švýcarském Saint-Imier podnikat hodinář Auguste Agassiz. Nejprve s několika společníky založil firmu Comptoir Raiguel Jeue & Cie, v roce 1847 se stal jediným majitelem a dal firmě název Agassiz & Compaigne. V roce 1852 se k firmě připojil Agassizův synovec Ernest Francillon, který o několik let později firmu od nemocného strýce převzal. Postupem času mu připadala kompletace strojků do pouzder příliš omezená a chtěl se postavit výrobně na vlastní nohy. 
Proto v roce 1866 zakoupil dva sousedící pozemky na břehu řeky Suze v místech, kterému se v místním francouzském dialektu říkalo „Les Longines“. Zde postavil továrnu, v níž by se celá výroba přestěhovala pod jednu střechu. V roce 1867 přesvědčil své subdodavatele a řemeslníky k tomu, aby nepracovali doma (jak bylo tenkrát zvykem), ale aby vykonávali všechny úkony v továrně. Ve firmě společně se svým příbuzným Jacquesem Davidem zavedl mechanizaci a strojové obrábění ve velkém. A ještě v roce 1867 vyrobili první vlastní strojek. Francillon byl první, kdo uvedl na trh hodinky, natahované korunkou – všechny ostatní ještě používaly klíček. Za svůj vynález obdržel téhož roku na Světové výstavě v Paříži bronzovou medaili. Od té doby vliv a produkce firmy Longines narůstala stálým tempem.
Postupem času si firma Longines vybudovala pevné postavení ve světě sportu. Dodala časomíry pro aténskou olympiádu v roce 1896 a počínaje olympijskými hrami v Oslu roku 1952 oficiálně měřila čas na čtrnácti olympiádách. Za zmínku stojí spolupráce úzce spjatá se specializovanými disciplínami, ať už šlo o gymnastiku (od roku 1912), lyžování (poprvé v roce 1933, v současnosti během Poháru v alpském lyžování v sezóně 2006-2007), partnerství s Tour de France (během jednatřiceti ročníků), formule 1 (ve spojení s Ferrari), či jezdeckými sporty (od roku 1926; v roce 1952 vyvinula firma Photogines, první přístroj pro synchronizaci obrazu s časomírou při porovnávání cílových fotografií).
Od roku 1919 byl Longines oficiálním dodavatelem Mezinárodní letecké federace a dodával měřicí přístroje, které posloužily při stanovení mnoha světových rekordů. Pomocí hodinek Longines v roce 1927 Charles Linbergh měřil čas bhem svého přeletu přes Atlantik, a další leteckou osobností, kterou od poloviny dvacátých let dvacátého století firma podporovala, byla americká letecká průkopnice Amelia Earhartová.


 


Hlavní navigace: